Czasy kiedy bielizna damska koronkowa w ogóle nie istniała

bielizna damska koronkowa

Chociaż trudno to sobie wyobrazić, to jeszcze do niedawna znana nam w obecnej formie damska bielizna nie występowała. Oczywiście już w starożytności kobiet nosiły dodatkowe warstwy materiałów, które ukrywały pod spodem codziennych ubrań, jednak na przykład bielizna damska koronkowa, którą znamy współcześnie w powszechnym użyciu jest dopiero od lat 30. XX wieku.

Kiedy bielizna damska koronkowa weszła do użytku?

bielizna damska koronkowaHistoria damskiej bielizny jest długa i całkiem interesująca. Przeżywała ona wzloty i upadki, zmieniała formy, wzbudzała kontrowersje, a nawet bywała zakazywana. Aż ciężko to sobie wyobrazić, że znana nam obecnie bielizna damska koronkowa, bawełniana czy jakakolwiek inna jeszcze na początku XX wieku w ogóle nie istniała. Jednak należy zaznaczyć, że sam wynalazek damskiej bielizny został wymyślony przez starożytne Egipcjanki. Jako pierwsze zaczęły one nosić dodatkową, długą tunikę, która pełniła funkcje bieliźniane.  Z kolei starożytne Rzymianki i Greczynki owijały biust materiałowymi pasami, aby uwydatnić go pod wierzchnimi ubraniami. Natomiast o okrywaniu dolnych partiach nie myślano i pozostało tak jeszcze przez długie wieki. Dopiero pod koniec średniowiecza nastąpiła zmiana w tym temacie, związana z pojawieniem się gorsetu. Jednak początkowo łączyć go wolno było wyłącznie z pasem cnoty. W ówczesnych czasach uważano, że zakrywanie przez kobiety dolnych części ciała wzbudza pożądanie. W połowie XVI wieku pojawił się obowiązek noszenia tzw. pasu na pośladki (przypominającego pantalony), który z czasem stawał się coraz bardziej ozdobny, a tym samym cięższy i niewygodny. Jednak w późniejszym czasie moda na tę formę bielizny przeminęła i noszona była przez kobiety starsze lub wrażliwe na zimno, a także przez służące w czasie mycia okien.

Dalsza historia damskiej bielizny…

Za czasów Napoleona pantalony przypominały znane nam dzisiaj kalesony. Sięgały one do kostek, jednak w porównaniu ze współczesnymi miały bufiastą formę. Na początku XIX wieku noszenie pantalonów sięgających poniżej łydki było obowiązkowe dla dziewczynek uczących się tańca. Wybierano je także do noszenia podczas podróży czy uprawiania sportu, a z upływem lat bielizna ta stawał się coraz krótsza. Z kolei na początku XX wieku wraz z nadejściem mody na dopasowane spódnice zaczęto eksperymentować z łączeniem dolnej części bielizny z gorsetami czy koszulami. Wtedy też damska bielizna nabrała koloru, ze względu na odkrycie niespieralnych barwników. Wraz ze skracaniem się sukienek skracały się także pantalony, które od roku 1928 zaczęły przypominać bieliznę znaną nam dzisiaj. Natomiast po II Wojnie Światowej noszenie majtek stało się oczywistością. Wtedy też pojawiły się pierwsze majtki bez nogawek – dzisiejsze figi, które były wysoko zabudowane. Druga połowa XX wieku to ciągłe zmiany modeli bielizny damskiej, coraz to odważniejsze i różnorodne.

bielizna damska koronkowa

Funkcje damskiej bielizny


Obecnie bielizna stanowi podstawę garderoby każdego człowieka. Jednak na co dzień nie zastanawiamy się nad funkcjami, jakie ona pełni i nosimy ją z przyzwyczajenia oraz ze względów moralnych. Warto zaznaczyć, że dobrze dobrana bielizna oprócz ładnego prezentowania się, spełnia również szereg innych istotnych zadań. Najważniejsze związane jest z aspektem zdrowotnym. Kobiety nie noszące biustonosza narażone są na odkształcenia i utratę jędrności biustu, a w przypadku dużych rozmiarów mogą negatywnie wpływać na kręgosłup. Z kolei majtki chronią przed otarciami oraz pełnia rolę higieniczną. Ich noszenie uniemożliwia kontakt części intymnych z materiałami noszonych ubrań, a tym samym powstawaniem infekcji. Natomiast zimą zapewniają dodatkową warstwę ciepła, która chroni przed przeziębieniami dolnych partii ciała. Bielizna noszona jest również ze względów estetycznych. Z jednej strony odpowiednie modele pomagają kształtować i nadawać ciału ładnej linii, a z drugiej na przykład taka
bielizna damska koronkowa może wpływać na poprawę samopoczucia i pewności siebie. Ładna bielizna pozytywnie wpływa na noszące ją kobiety, a dodatkowo sprawdza się doskonale w intymnych sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *