Historia torebki damskiej

Jeśli uparcie chcemy znaleźć pierwotne torebki zapisane na kartach historii, za takowe można uznać noszone przez naszych przodków materiałowe worki, które pomagały nosić nazbierany pokarm podczas koczowniczego trybu życia. Oczywiście były to zupełnie inne dodatki, niż np. dzisiejsze torebki Liu Jo. Również w starożytności znaleziono ślady potwierdzające używanie torebek. W Egipcie również były one przypinane do pasa, lecz oprócz funkcji przechowywania podręcznych rzeczy, świadczyły one również o statusie społecznym.

Średniowiecze

Ewolucja torebki do dzisiejszego stanu trwała dość długo. W średniowieczu pojawił się model takiego dodatku, który do złudzenia przypomina dzisiejsze listonoszki. Służyły one miejskim kupcom do przenoszenia pieniędzy. Były one bogato zdobione i pokazywały zamożność właściciela. Nie właścicielki. W średniowieczu to właśnie mężczyźni nosili torebki.

XV- XVII wiek

Jest to okres, w którym torebki zaliczają swoje wzloty i upadki. Wśród modeli wywodzących się z tego okresu wymienia się m.in. „sweet bags”, czyli torebki mocowane pod fałdami sukien, które miały na celu zabijanie nieprzyjemnego zapachu związanego z higieną, która w tych czasach była dość wątpliwa. Oprócz tego, pojawiły się również pierwsze modele dużych toreb na ramię, które mogły przenosić dużo cięższe rzeczy. Używał ich głównie plebs i przenosił w nich narzędzia lub produkty na jarmarki. Bardziej kobiece torebki nazywano „panieńskimi”. Charakteryzowały się bogatymi zdobieniami i były jednym z popularniejszych podarków ślubnych. Bardzo często wyszywano na nich miłosne fragmenty różnych historii.

Rewolucja Francuska

Dzięki rewolucji, oprócz kobiecego stroju, zmieniła się również konieczność posiadania torebek przez kobiety. Powstanie licznych akcesoriów tj. puderniczki, lusterka czy inne malowidła, wymagały możliwości przenoszenia ich tak, by zawsze były pod ręką. Dlatego dla tego okresu, najbardziej charakterystyczną torebką są „riducules”, czyli „śmiesznotki”. Były to małe torebki, które nosiło się w ręce lub przyczepiało do nadgarstka za pomocą specjalnego paska.

Współczesność

Jest to czas, w którym torebki przestają tracić swój luksusowy status i nie są już zarejestrowane tylko dla wyższych sfer. Zwiększa się również oferta modeli torebek. Dużo więcej ciekawych zdobień, krojów oraz rozwiązań sprawia, że w II połowie XIX wieku na rynku pojawiły się marki Louis Vuitton oraz Maison Hermes, które do dzisiaj są bardzo popularnym producentem torebek.

Celebryci

Aktualnie na rynku jest mnóstwo producentów sprzedających najróżniejsze torebki. Liu Jo, Hermes, Wittchen czy Louis Vouitton to tylko nieliczne marki, o które zabijają się celebryci. Można śmiało rzec, że po tylu latach i epokach, torebka znowu stanowi niejako wyraz swojej zamożności. Mimo zmiennych trendów, nawiązania do klasycznych modeli są dalej i wciąż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code