Skąd wzięły się rękawiczki? Historia jak na dłoni

rękawiczki skórzane męskie

Nie ma nic bardziej intrygującego od poznawania historii mody. Początki powstawania i ewolucja elementów garderoby, bez których dziś nie wyobrażamy sobie życia to bardzo ciekawy i zajmujący temat. Szalik, czapka, T-shirt czy spodnie- dla każdego z tych elementów można napisać inną opowieść. A jak wyglądają dzieje rękawiczek? Okazuje się, że musiały przejść bardzo długa drogę!

Dziś, to galanteryjne odzienie dłoni nosimy głównie w celu ochrony przed chłodem, szkodliwymi substancjami czy brudem. W zależności od modelu, wyróżniamy te pięciopalcowe, „dwupalcowe”, tzw. mitynki, oraz takie z odsłoniętymi palcami- mitenki. Mogą być one zrobione z jedwabiu, bawełny, wełny, weluru, zamszu, lateksu, gumy czy innych tworzyw sztucznych. Ogromną popularnością, szczególnie w krajach, gdzie temperatura spada poniżej zera, cieszą się rękawiczki skórzane. Męskie odzienie dłoni stosuje się w takich samych celach jak kobiece, jednak może różnić się ono wyglądem, kolorystyką czy rozmiarem. A więc, jak wyglądała historia rękawiczek na przestrzeni wieków?

rękawiczki skórzane męskie bez palców

Początki już w starożytności?

Jeśli chcemy poznać same początki wykorzystywania przez ludzi rękawiczek, musimy cofnąć się do starożytnego Egiptu i Grecji. Egipcjanie przesadnie dbali o higienę, co objawiało się częstymi kąpielami i pielęgnowaniem swojego ciała różnorakimi olejkami, miodem oraz innymi, specjalnie przygotowywanymi mazidłami. Kobiety, w trosce o swoje dłonie, po nałożeniu wszystkich specyfików, nakładały jedwabne rękawiczki, które później pozwalały na swobodne ucztowanie. W tym okresie jednak, rękawiczki nie przypominały wyglądem tych współczesnych- nie miały otworów na palce i były niewygodne. Ponadto, egipscy Faraonowie nosili je w celu podkreślania swojej wysokiej pozycji. Starożytni Grecy traktowali rękawiczki jako „sztućce”. Odzienie dłoni chroniło ich głównie przed poparzeniem, w trakcie spożywania gorących posiłków. Co ciekawe, noszenie rękawiczek na co dzień było dla Greków oznaką zniewieściałości. Starożytni Rzymianie wykorzystywali tę część garderoby w podobny sposób jak Grecy, nadali mu jednak inną nazwę- digitalia. Od tego momentu, również ze względu na klimat, rękawiczki rozpanoszyły się niemal po całej Europie.

rękawiczki skórzane męskie beżowe

Względy estetyczne liczą się od średniowiecza

Bardzo ciekawym wątkiem w długiej historii rękawiczek jest nadanie im funkcji estetycznych. Tak naprawdę, dopiero w średniowieczu (a dokładniej na przełomie XI i XII wieku) stały się one elementem, który uzupełniał codzienną garderobę zarówno mężczyzn jak i kobiet. Ma to ścisły związek z przedstawicielami Kościoła Katolickiego, gdyż był to nieodłączny element ich stroju. Nieco później, rękawiczki stały się niezbędną częścią damskiej garderoby. Kobiety traktowały je jako elegancki dodatek oraz element „miłosnej zasadzki” na swojego wybranka serca. Warto pamiętać o tym, że w średniowieczu, rycerze traktowali ten element damskiego odzienia jako talizman, który symbolizował oddanie i miłość, ale również miał chronić od zła i pokus (nie była to jednak „zwykła” rękawiczka, często wysadzanao ją rubinami i diamentami).

Późne średniowiecze to okres, w którym rękawiczki stanowią istotny element ubioru praktycznie każdego (zarówno króla jak i podwładnego). Co ciekawe, mężczyźni również chętnie je nosili, a rekordzistą był Karol VI Szalony, który w swojej kolekcji posiadał 250 par eleganckich dodatków. Co ciekawe nie były to rękawiczki skórzane. Męskie dodatki były zazwyczaj zrobione ze szlachetnych i delikatnych tkanin, często bogato zdobionych. Ilością, przebiła Króla Karola jedynie królowa Francji, Anna Austriaczka (XVII wiek), posiadająca około 350 par!

rękawiczki skórzane męskie damskierękawiczki skórzane męskie

Produkcja na skalę masową- XVIII i XIX wiek

Nic więc dziwnego, rękawiczki stały się obiektem pożądania niemalże każdego europejczyka. W produkcji na masową skalę, w XVIII wieku przodowali Francuzi. Moda w tym okresie była dla nich niezmiernie ważna (jak mówił Jean- Baptiste Colbert „Moda jest tym dla Francji, czym dla Hiszpanii kopalnie złota w Peru” ). W czasach napoleońskich, francuscy mistrzowie zdradzili swoje sekrety produkcji rękawiczek reszcie Europy. I tak, aż do wynalezienia maszyn, skóry i inne materiały skupywano z różnych krajów (np. Hiszpanii), we Francji robiono wykroje, a samo szycie i dekorowanie odbywało się w Anglii. Był to proces bardzo złożony, z czego wynikała późniejsza cena tych małych dzieł sztuki.

rękawiczki skórzane męskie modnePopularność rękawiczek w XIX wieku wpłynęła nie tylko na ich wygląd, ale również na kontekst użytkowania. Dla przykładu, dżentelmeni byli zobligowani do zmieniania ich 6 razy dziennie, podczas gdy kobiety nie miały takiego obowiązku. Rękawiczki dam były wąskie długie (do łokcia) i nie nadawały się już do ponownego użytku.

 

Moda na długie, smukłe i kobiece rękawiczki powróciła w latach 30 i 40 XX wieku. Były one kojarzone z gwiazdami Hollywood. Jedną z najbardziej ikonicznych chwil w historii kina jest scena z filmu „Gilda”, w której postać grana przez Ritę Hayworth, zsuwa ze swojej nagiej ręki czarną rękawiczkę. W latach 50, odziewanie dłoni było tożsame z dobrobytem i luksusem (popularny był rodzaj tzw. operowych rękawiczek, czyli takich, sięgających aż za łokieć). Często posiadały one hafty, plisy, koronkę. Można uznać, że do końca lat 60 nosiło się je z dumą, zarówno latem jak i zimą. Później, nadano im głównie funkcje praktyczne, o których każdy przypominał sobie wraz z nadejściem pierwszego chłodu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code